Rohm Semiconductor MCR18EZHF43R0
MCR18EZHF43R0 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZHF43R0
Brief Description
RES SMD 43 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZHF43R0.pdf
Availability of MCR18EZHF43R0
QUANTITY
MCR18EZHF43R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZHF43R0
Internal Part NumberEIS-MCR18EZHF43R0
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)43
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZHF43R0
Related LinksMCR18E, MCR18EZHF43R0 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZHF43R0 Details Description
Related parts for MCR18EZHF43R0
LED 7-SEG CLOCK 4DIG CA RED.56" datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 10V X5R 1210 datasheet.pdf
IC 8051 MCU 15K FLASH 64-TQFP datasheet.pdf
CAP FILM 3900PF 20% 275VAC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
MULTI-PAIR 18COND 24AWG 1000' datasheet.pdf
CONN HDR 9POS 1.27MM T/H datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 2POS INLINE PINS datasheet.pdf