Rohm Semiconductor MCR18EZHF4420
MCR18EZHF4420 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZHF4420
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 442 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZHF4420.pdf
Availability of MCR18EZHF4420
QUANTITY
MCR18EZHF4420 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZHF4420
Internal Part NumberEIS-MCR18EZHF4420
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)442
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZHF4420
Related LinksMCR18E, MCR18EZHF4420 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZHF4420 Details Description
Related parts for MCR18EZHF4420
IC CLOCK MULT ZD STD DRV 16-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 59K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.27K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 28POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
REEL CLEANER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 1A 8HTSOP datasheet.pdf