Rohm Semiconductor MCR18EZHF4872
MCR18EZHF4872 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZHF4872
Brief Description
RES SMD 48.7K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZHF4872.pdf
Availability of MCR18EZHF4872
QUANTITY
MCR18EZHF4872 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZHF4872
Internal Part NumberEIS-MCR18EZHF4872
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)48.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZHF4872
Related LinksMCR18E, MCR18EZHF4872 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZHF4872 Details Description
Related parts for MCR18EZHF4872
VARISTOR 243V 1.2KA 4032 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC DAC 8BIT QUAD V-OUT 20-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
IC FPGA 488 I/O 780FBGA datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V HCSL 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 75W datasheet.pdf
OSC VCTCXO 16.368MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf