Rohm Semiconductor MCR18EZHF5232
MCR18EZHF5232 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZHF5232
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 52.3K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZHF5232.pdf
Availability of MCR18EZHF5232
QUANTITY
MCR18EZHF5232 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZHF5232
Internal Part NumberEIS-MCR18EZHF5232
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)52.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZHF5232
Related LinksMCR18E, MCR18EZHF5232 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZHF5232 Details Description
Related parts for MCR18EZHF5232
CONN ASSY SIDE ENTRY 6+GND SZ3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X38MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES 59 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 34.8K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.19K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
IC BOOST I2C PROGR QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100" datasheet.pdf