Rohm Semiconductor MCR18EZHF5492
MCR18EZHF5492 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZHF5492
Brief Description
RES SMD 54.9K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZHF5492.pdf
Availability of MCR18EZHF5492
QUANTITY
MCR18EZHF5492 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZHF5492
Internal Part NumberEIS-MCR18EZHF5492
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)54.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZHF5492
Related LinksMCR18E, MCR18EZHF5492 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZHF5492 Details Description
Related parts for MCR18EZHF5492
RES 5K OHM 2.5W 5% AXIAL datasheet.pdf
TAPE VHB WHITE 3/4" LOW SURFACE datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 0.9A SOT23-5 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 125V datasheet.pdf
RES 1.33K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE STR FEMALE-FEMAL 19POS 12' datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 180PO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf