Rohm Semiconductor MCR18EZHF6042
MCR18EZHF6042 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZHF6042
Brief Description
RES SMD 60.4K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZHF6042.pdf
Availability of MCR18EZHF6042
QUANTITY
MCR18EZHF6042 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZHF6042
Internal Part NumberEIS-MCR18EZHF6042
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)60.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZHF6042
Related LinksMCR18E, MCR18EZHF6042 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZHF6042 Details Description
Related parts for MCR18EZHF6042
IC DAC 12BIT MULT 20-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN PCMCIA CARD PUSH-PUSH R/A datasheet.pdf
ENCODER KIT 3CH 2000CPR TOP MNT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
PELTIER CP12,161,06,L1,RT,W4.5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
RES SMD 976K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 0.039 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
CRYSTAL 50.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf