Rohm Semiconductor MCR18EZHF7152
MCR18EZHF7152 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZHF7152
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 71.5K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZHF7152.pdf
Availability of MCR18EZHF7152
QUANTITY
MCR18EZHF7152 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZHF7152
Internal Part NumberEIS-MCR18EZHF7152
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)71.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZHF7152
Related LinksMCR18E, MCR18EZHF7152 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZHF7152 Details Description
Related parts for MCR18EZHF7152
RES SMD 3.01KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 35V 10% 1206 datasheet.pdf
RES 121K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CABLE 2COND 25AWG SHLD 100' datasheet.pdf
RES SMD 13.3K OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
Connector Socket 26 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 3.3V datasheet.pdf
400V, SOT23F, NPN medium power high voltage transistor IC datasheet.pdf