Rohm Semiconductor MCR18EZHF7871
MCR18EZHF7871 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZHF7871
Brief Description
RES SMD 7.87K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZHF7871.pdf
Availability of MCR18EZHF7871
QUANTITY
MCR18EZHF7871 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZHF7871
Internal Part NumberEIS-MCR18EZHF7871
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.87k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZHF7871
Related LinksMCR18E, MCR18EZHF7871 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZHF7871 Details Description
Related parts for MCR18EZHF7871
OSC 3.3V PROG TTL TRI ST 100PPM datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 52POS GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES 3.48K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 806 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 0.45-2V 40A 80W datasheet.pdf
IC OSC CLOCK 25MHZ 6CLCC datasheet.pdf