Rohm Semiconductor MCR18EZHF8203
MCR18EZHF8203 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZHF8203
Brief Description
RES SMD 820K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZHF8203.pdf
Availability of MCR18EZHF8203
QUANTITY
MCR18EZHF8203 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZHF8203
Internal Part NumberEIS-MCR18EZHF8203
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)820k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZHF8203
Related LinksMCR18E, MCR18EZHF8203 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZHF8203 Details Description
Related parts for MCR18EZHF8203
CAP CER 3300PF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
IC MUX 2:1 LVDS RPE 16-MLF datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CAP CER 22PF 2KV NP0 1812 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.2A 8SOIC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 15POS STRGHT SCKT datasheet.pdf