Rohm Semiconductor MCR18EZHFLR270
MCR18EZHFLR270 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZHFLR270
Brief Description
RES SMD 0.27 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZHFLR270.pdf
Availability of MCR18EZHFLR270
QUANTITY
MCR18EZHFLR270 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZHFLR270
Internal Part NumberEIS-MCR18EZHFLR270
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.27
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZHFLR270
Related LinksMCR18EZ, MCR18EZHFLR270 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZHFLR270 Details Description
Related parts for MCR18EZHFLR270
CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD datasheet.pdf
CONN DIN RCPT 128POS 4ROWS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR 3000PSIS 7/16 5V datasheet.pdf
IC SRAM 16KBIT 35NS 64TQFP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 29POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
SIDE ELEMENT WITH MARKER GROOVE datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 78MA 8.1 OHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES SMD 412 OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.2PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf