Rohm Semiconductor MCR18EZHJ122
MCR18EZHJ122 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZHJ122
Brief Description
RES SMD 1.2K OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZHJ122.pdf
Availability of MCR18EZHJ122
QUANTITY
MCR18EZHJ122 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZHJ122
Internal Part NumberEIS-MCR18EZHJ122
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.2k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZHJ122
Related LinksMCR18E, MCR18EZHJ122 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZHJ122 Details Description
Related parts for MCR18EZHJ122
RES SMD 191K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 200MW SOT323 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 2KV X7R 1812 datasheet.pdf
SL-MRL11N (METAL) 1N/C+1N/O NPT datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 175POS GOLD datasheet.pdf
TVS DIODE 20VWM 32.4VC DO-214AC datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE DIFF 5" H2O datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
RES 270 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 20V SOT563 datasheet.pdf