Rohm Semiconductor MCR18EZHJ163
MCR18EZHJ163 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZHJ163
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 16K OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZHJ163.pdf
Availability of MCR18EZHJ163
QUANTITY
MCR18EZHJ163 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZHJ163
Internal Part NumberEIS-MCR18EZHJ163
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZHJ163
Related LinksMCR18E, MCR18EZHJ163 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZHJ163 Details Description
Related parts for MCR18EZHJ163
RES 18.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OTP 256KBIT 70NS 28TSOP datasheet.pdf
IC CHARGER BATT CONST V/I 16SSOP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 61POS STRGHT PINS datasheet.pdf
IC AMP DIFF ADC DVR 16BIT 24VQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
IC MMIC AMP HBT 6GHZ MICRO-P datasheet.pdf