SL Power Electronics - Manufacturer of Condor/Ault Brands GPM80-24G
GPM80-24G picture photo
Mfg. Part Number
GPM80-24G
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 24V 80W
Datasheet Download
GPM80-24G.pdf
Availability of GPM80-24G
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GPM80-24G Order Process
Ship out your order
Specifications of GPM80-24G
Internal Part NumberEIS-GPM80-24G
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / Vendor undefined
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesGPM80
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)3.4A
Power (Watts)80W (110 Forced Air)
ApplicationsMedical
Voltage - Isolation-
Efficiency70%
Operating Temperature0°C ~ 50°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, Remote Sense, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension7.00" L x 4.25" W x 1.86" H (177.8mm x 108.0mm x 47.2mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCE, cURus, TUV
Power (Watts) - Max80W (110 Forced Air)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GPM80-24G
GPM80-24G Details Description
Related parts for GPM80-24G
Connector Receptacle 170 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
TOPRA RATCHET SOCKET, BIT SET datasheet.pdf
RES 280K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
MGRID VHDR .76AULF 10CKT datasheet.pdf
SOCKET LAB S6 5406 ASY datasheet.pdf
RES 18 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
MINI SRL ATTCH SCSI CONN INT VER datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS 3.81MM VERT BK datasheet.pdf
LED RED CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf