Vishay/BCcomponents BFC236842273
BFC236842273 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236842273
Brief Description
CAP FILM 27NF 5% 250VDC RAD
Datasheet Download
BFC236842273.pdf
Availability of BFC236842273
QUANTITY
BFC236842273 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236842273
Internal Part NumberEIS-BFC236842273
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance0.027µF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.165" W (12.50mm x 4.20mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236842273
Related LinksBFC236, BFC236842273 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236842273 Details Description
Related parts for BFC236842273
RES SMD 330 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
IC COIL DRIVER PAR 10POWERSO datasheet.pdf
60722A103 INSULATION PUNCH datasheet.pdf
CAP TANT 8.2UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
CONN SEQUENTIAL BOX datasheet.pdf
Connector Socket 32 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 3P3T datasheet.pdf
DIODE MODULE 45V 100A TO244AB datasheet.pdf
RES 470 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SATA SIGNAL CABLE datasheet.pdf
CAP FILM 0.091UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf