Rohm Semiconductor MCR18EZHJ1R8
MCR18EZHJ1R8 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZHJ1R8
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.8 OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZHJ1R8.pdf
Availability of MCR18EZHJ1R8
QUANTITY
MCR18EZHJ1R8 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZHJ1R8
Internal Part NumberEIS-MCR18EZHJ1R8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.8
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient150/ +850ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZHJ1R8
Related LinksMCR18E, MCR18EZHJ1R8 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZHJ1R8 Details Description
Related parts for MCR18EZHJ1R8
TRANSFORMER 600CT:600CT 3.0MADC datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
IC CHARG BATT LI-ON USB 10DFN datasheet.pdf
RES SMD 174 OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES 470K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.94K OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
Connector Socket 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf