Rohm Semiconductor MCR18EZHJ275
MCR18EZHJ275 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZHJ275
Brief Description
RES SMD 2.7M OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZHJ275.pdf
Availability of MCR18EZHJ275
QUANTITY
MCR18EZHJ275 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZHJ275
Internal Part NumberEIS-MCR18EZHJ275
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.7M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZHJ275
Related LinksMCR18E, MCR18EZHJ275 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZHJ275 Details Description
Related parts for MCR18EZHJ275
CONN RCPT 4POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN FRAME AND INSERT 3+GND datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FRLK PEG 12POS datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SIDE datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER PSIA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 52POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
MINI MAG-MATE 110F TAB 38-30TP P datasheet.pdf