Rohm Semiconductor MCR18EZHJ562
MCR18EZHJ562 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZHJ562
Brief Description
RES SMD 5.6K OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZHJ562.pdf
Availability of MCR18EZHJ562
QUANTITY
MCR18EZHJ562 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZHJ562
Internal Part NumberEIS-MCR18EZHJ562
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.6k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZHJ562
Related LinksMCR18E, MCR18EZHJ562 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZHJ562 Details Description
Related parts for MCR18EZHJ562
RIBBON BLACK RESIN FOR LS6 PRNTR datasheet.pdf
BOOT ROCKER CIRCUIT BREAKER CLR datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 700MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W datasheet.pdf
RES SMD 931K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
SURFACE DISC 5"XNH A CRS datasheet.pdf
RES 38.3K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 245MA 1.32 OHM datasheet.pdf
10G DWDM TOSA 40KM LC RECEPTACLE datasheet.pdf
20W Regulated DC/DC Converter datasheet.pdf