Vishay/Dale RNC60H2004BRRSL
RNC60H2004BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2004BRRSL
Brief Description
RES 2M OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2004BRRSL.pdf
Availability of RNC60H2004BRRSL
QUANTITY
RNC60H2004BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2004BRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H2004BRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2M
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2004BRRSL
Related LinksRNC60H2, RNC60H2004BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2004BRRSL Details Description
Related parts for RNC60H2004BRRSL
IDC CABLE - MKC60A/MC60F/MKC60A datasheet.pdf
IC CROSSPOINT SWIT 8X10 32LFCSP datasheet.pdf
TVS DIODE 15.3VWM 25.2VC AXIAL datasheet.pdf
RES 33 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
RES 16.2K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 845 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 698 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 50W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf