Rohm Semiconductor MCR18EZHJ825
MCR18EZHJ825 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZHJ825
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 8.2M OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZHJ825.pdf
Availability of MCR18EZHJ825
QUANTITY
MCR18EZHJ825 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZHJ825
Internal Part NumberEIS-MCR18EZHJ825
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.2M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZHJ825
Related LinksMCR18E, MCR18EZHJ825 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZHJ825 Details Description
Related parts for MCR18EZHJ825
IC EEPROM 1KBIT 2MHZ 8MSOP datasheet.pdf
BERGSTIK HDR STR DR SMT datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 16-QFN datasheet.pdf
CONN RECEPT 48POS R/A TIN 3.5MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.68V 500MW SOD323F datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf