Rohm Semiconductor MCR18EZHJ912
MCR18EZHJ912 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZHJ912
Brief Description
RES SMD 9.1K OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZHJ912.pdf
Availability of MCR18EZHJ912
QUANTITY
MCR18EZHJ912 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZHJ912
Internal Part NumberEIS-MCR18EZHJ912
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)9.1k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZHJ912
Related LinksMCR18E, MCR18EZHJ912 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZHJ912 Details Description
Related parts for MCR18EZHJ912
RES SMD 51 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES 1.8M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 680PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 60V SOT563F datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 11-13 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 348 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 536K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
PAC-RX3I-SD25-V0 CBL ASSY datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS INLINE PIN datasheet.pdf