Rohm Semiconductor MCR18EZHJLR56
MCR18EZHJLR56 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZHJLR56
Brief Description
RES SMD 0.56 OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZHJLR56.pdf
Availability of MCR18EZHJLR56
QUANTITY
MCR18EZHJLR56 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZHJLR56
Internal Part NumberEIS-MCR18EZHJLR56
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.56
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZHJLR56
Related LinksMCR18E, MCR18EZHJLR56 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZHJLR56 Details Description
Related parts for MCR18EZHJLR56
IC DUAL HV PERIPH DRIVER 8-SOIC datasheet.pdf
RES 536K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC QUAD 1OF2 DATASLCT/MUX 16SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 4.7MH 190MA 10.1 OHM datasheet.pdf
RES SMD 2.2KOHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
4 BUTTON STA COVERPLATE ASSY datasheet.pdf
RES SMD 620 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 6 Position 0.079" (2.00mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
IC CPLD 8MC 25NS 24DIP datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 108MA 3.8 OHM TH datasheet.pdf
KIT LCD 7" TOUCH datasheet.pdf