Rohm Semiconductor MCR18EZPF1004
MCR18EZPF1004 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZPF1004
Brief Description
RES SMD 1M OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZPF1004.pdf
Availability of MCR18EZPF1004
QUANTITY
MCR18EZPF1004 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZPF1004
Internal Part NumberEIS-MCR18EZPF1004
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZPF1004
Related LinksMCR18E, MCR18EZPF1004 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZPF1004 Details Description
Related parts for MCR18EZPF1004
CAP CER 1UF 10V X5R 0805 datasheet.pdf
CONN RECEPT 2MM 6POS 24-28AWG datasheet.pdf
RES SMD 249K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
IC TXRX RS232/485/422 MULTIPRTCL datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
AL-ELKO AL-ELKO datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 50PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf