Rohm Semiconductor MCR18EZPF21R5
MCR18EZPF21R5 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZPF21R5
Brief Description
RES SMD 21.5 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZPF21R5.pdf
Availability of MCR18EZPF21R5
QUANTITY
MCR18EZPF21R5 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZPF21R5
Internal Part NumberEIS-MCR18EZPF21R5
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)21.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZPF21R5
Related LinksMCR18E, MCR18EZPF21R5 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZPF21R5 Details Description
Related parts for MCR18EZPF21R5
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 1" datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.1A SC82AB datasheet.pdf
RUN datasheet.pdf
RES SMD 73.2 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
EMITTER IR 880NM 400MA TO-66 datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
RES 174 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 27K OHM 50W 1% TO220 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 26POS GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf