Rohm Semiconductor MCR18EZPF27R4
MCR18EZPF27R4 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZPF27R4
Brief Description
RES SMD 27.4 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZPF27R4.pdf
Availability of MCR18EZPF27R4
QUANTITY
MCR18EZPF27R4 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZPF27R4
Internal Part NumberEIS-MCR18EZPF27R4
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27.4
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZPF27R4
Related LinksMCR18E, MCR18EZPF27R4 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZPF27R4 Details Description
Related parts for MCR18EZPF27R4
IC REG BUCK ADJ 3A 20TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 6.3V X5R AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS VERT .100 GOLD datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CBL 40POS 0.5MM JMPR TYPE A 5" datasheet.pdf
CONN HDR BKWY VERT GOLD 64POS datasheet.pdf
RES 5.36K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 31V 10A 0603 datasheet.pdf