Vishay/Vitramon VJ0402D120FXAAP
VJ0402D120FXAAP picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D120FXAAP
Brief Description
CAP CER 12PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D120FXAAP.pdf
Availability of VJ0402D120FXAAP
QUANTITY
VJ0402D120FXAAP Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D120FXAAP
Internal Part NumberEIS-VJ0402D120FXAAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance12pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D120FXAAP
Related LinksVJ0402D, VJ0402D120FXAAP Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D120FXAAP Details Description
Related parts for VJ0402D120FXAAP
RELAY SSR SPST 10A@530VAC PHASE datasheet.pdf
RES SMD 82 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC 9-BIT GEN/CHKER 14SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 4V 80MA 5TSOP datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" SR STRAIGHT datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 10W datasheet.pdf
HNDHLD BC RDR 3.2"NEAR RS232PC datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MOD WHITE 2100LM datasheet.pdf
SWITCH PUSH 4PDT 0.04A 50V datasheet.pdf