Rohm Semiconductor MCR18EZPF47R5
MCR18EZPF47R5 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZPF47R5
Brief Description
RES SMD 47.5 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZPF47R5.pdf
Availability of MCR18EZPF47R5
QUANTITY
MCR18EZPF47R5 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZPF47R5
Internal Part NumberEIS-MCR18EZPF47R5
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZPF47R5
Related LinksMCR18E, MCR18EZPF47R5 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZPF47R5 Details Description
Related parts for MCR18EZPF47R5
INDICATOR 24V 8MM PROM R/Y/G datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 39PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RES 80K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FEMALE CABLE CONNECTOR 14WAY datasheet.pdf
CAP FILM 35UF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf
FUSE 630A 1000V DIN 3 AR UR datasheet.pdf