Rohm Semiconductor MCR18EZPF4872
MCR18EZPF4872 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZPF4872
Brief Description
RES SMD 48.7K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZPF4872.pdf
Availability of MCR18EZPF4872
QUANTITY
MCR18EZPF4872 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZPF4872
Internal Part NumberEIS-MCR18EZPF4872
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)48.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZPF4872
Related LinksMCR18E, MCR18EZPF4872 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZPF4872 Details Description
Related parts for MCR18EZPF4872
RES 6.2K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 39.2K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 2A 125V datasheet.pdf
RES SMD 14.7 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.15A DDPAK datasheet.pdf
MOUNTING BRACKET FOR GL-18HL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 36 (32 + 4 Power) Position Through Hole Solder datasheet.pdf
KJB 100C 100#22D PIN J/N RECP datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 3.5% 630VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf