Bourns Inc. PTB6044-2010BPA103
PTB6044-2010BPA103 picture photo
Mfg. Part Number
PTB6044-2010BPA103
Manufacturer
Product Category
Slide Potentiometers
Brief Description
POT SLIDE 10K OHM .125W 60MM
Datasheet Download
PTB6044-2010BPA103.pdf
Availability of PTB6044-2010BPA103
QUANTITY
PTB6044-2010BPA103 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTB6044-2010BPA103
Internal Part NumberEIS-PTB6044-2010BPA103
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationPTB Series Material Declaration
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilySlide Potentiometers
SeriesPro Audio PTB
PackagingTray
Resistance (Ohms)10k
Power (Watts)0.125W, 1/8W
Tolerance±20%
Adjustment TypeTop, Standard, 60mm
Mounting TypeThrough Hole
Size / DimensionRectangular - 3.465" L x 0.630" W x 0.315" H (88.00mm x 16.00mm x 8.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTB6044-2010BPA103
Related LinksPTB6044-2, PTB6044-2010BPA103 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PTB6044-2010BPA103 Details Description
Related parts for PTB6044-2010BPA103
CAP CER 680PF 200V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN SPRING CONT 62 POS .177 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 27PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP 1F -20% +80% 5.5V T/H datasheet.pdf
TAPE ELECTRICAL VINYL 3/4"X36YD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS STR 5.08MM datasheet.pdf
EMI FILTER 1.4UF LT TYPE MIL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB datasheet.pdf
ER 6C 1#16 5#12 SKT PLUG datasheet.pdf
3300UF 6,3V 12,5X16 datasheet.pdf