Rohm Semiconductor MCR18EZPF5103
MCR18EZPF5103 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZPF5103
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 510K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZPF5103.pdf
Availability of MCR18EZPF5103
QUANTITY
MCR18EZPF5103 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZPF5103
Internal Part NumberEIS-MCR18EZPF5103
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)510k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZPF5103
Related LinksMCR18E, MCR18EZPF5103 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZPF5103 Details Description
Related parts for MCR18EZPF5103
IC ADC 8-BIT 400KSPS 24-DIP datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 500MW DO35 datasheet.pdf
Connector Receptacle 26 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 100V NP0 1825 datasheet.pdf
IC CTRLR PWM 1PHASE GPU 20QFN datasheet.pdf
RES 604 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS T/H datasheet.pdf
BCM BUS CONVERTER 32V 300W datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf