Rohm Semiconductor MCR18EZPF61R9
MCR18EZPF61R9 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZPF61R9
Brief Description
RES SMD 61.9 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZPF61R9.pdf
Availability of MCR18EZPF61R9
QUANTITY
MCR18EZPF61R9 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZPF61R9
Internal Part NumberEIS-MCR18EZPF61R9
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)61.9
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZPF61R9
Related LinksMCR18E, MCR18EZPF61R9 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZPF61R9 Details Description
Related parts for MCR18EZPF61R9
CONN HOUSING 10PS .100 SGL datasheet.pdf
CAP ALUM 27000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 3.5MM datasheet.pdf
RES 0.249 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
2048 PPR 1 INCH BORE datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC OSC VCXO 122.88MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156" datasheet.pdf
RES SMD 3 OHM 1% 1.5W 1218 datasheet.pdf