Rohm Semiconductor MCR18EZPF6650
MCR18EZPF6650 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZPF6650
Brief Description
RES SMD 665 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZPF6650.pdf
Availability of MCR18EZPF6650
QUANTITY
MCR18EZPF6650 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZPF6650
Internal Part NumberEIS-MCR18EZPF6650
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)665
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZPF6650
Related LinksMCR18E, MCR18EZPF6650 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZPF6650 Details Description
Related parts for MCR18EZPF6650
IC MPU I960 33MHZ 132QFP datasheet.pdf
RES 52.3K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC XDCP DUAL 256TAP 100K 24TSSOP datasheet.pdf
IC CLOCK SYNTHESIZER 48SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH TEMP 45C SPST 1A 28V TO-5 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 72V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
IC BUS SWITCH 4CH 2WIRE 16SOIC datasheet.pdf
BOARD EVAL ADP1048-600 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf