AVX Corporation 06035A1R8BATQA
06035A1R8BATQA picture photo
Mfg. Part Number
06035A1R8BATQA
Brief Description
CAP CER 1.8PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
06035A1R8BATQA.pdf
Availability of 06035A1R8BATQA
QUANTITY
06035A1R8BATQA Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035A1R8BATQA
Internal Part NumberEIS-06035A1R8BATQA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.8pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035A1R8BATQA
Related Links06035A1, 06035A1R8BATQA Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035A1R8BATQA Details Description
Related parts for 06035A1R8BATQA
IC OPAMP GP 8MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES 100 OHM 5% 5W WIREWOUND AXL datasheet.pdf
IC FHSS PHONE CTRL 144-QFP datasheet.pdf
MEMORY CARD COMPACTFLASH 4GB datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 4KV R85 NONSTND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG RED 500' datasheet.pdf
CBL RIBN 20COND 0.050 NAT 100' datasheet.pdf
CAP CER 150PF 10V X7R 01005 datasheet.pdf