Rohm Semiconductor MCR18EZPF6981
MCR18EZPF6981 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZPF6981
Brief Description
RES SMD 6.98K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZPF6981.pdf
Availability of MCR18EZPF6981
QUANTITY
MCR18EZPF6981 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZPF6981
Internal Part NumberEIS-MCR18EZPF6981
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.98k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZPF6981
Related LinksMCR18E, MCR18EZPF6981 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZPF6981 Details Description
Related parts for MCR18EZPF6981
IDC CABLE-AKN14A/ AE14G / X datasheet.pdf
RES SMD 11.5K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
DIP CODED ROTARY SWITCH datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC REG LDO 0.95V 1A 8SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 17POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 30W datasheet.pdf