Rohm Semiconductor MCR18EZPF71R5
MCR18EZPF71R5 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZPF71R5
Brief Description
RES SMD 71.5 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZPF71R5.pdf
Availability of MCR18EZPF71R5
QUANTITY
MCR18EZPF71R5 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZPF71R5
Internal Part NumberEIS-MCR18EZPF71R5
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)71.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZPF71R5
Related LinksMCR18E, MCR18EZPF71R5 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZPF71R5 Details Description
Related parts for MCR18EZPF71R5
LED YELLOW T1-3/4 QUAD RTANG PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN HEADER 20PS .100 SMD GOLD datasheet.pdf
WDUALOBE CONNECTOR datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
TERM BLOCK FEED THRU 6.2MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS 3.81MM datasheet.pdf
RES 17.8 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 300 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS 3.81MM BLACK datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP FILM 0.039UF 5% 1000VDC AXIA datasheet.pdf