Rohm Semiconductor MCR18EZPF8202
MCR18EZPF8202 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZPF8202
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 82K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZPF8202.pdf
Availability of MCR18EZPF8202
QUANTITY
MCR18EZPF8202 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZPF8202
Internal Part NumberEIS-MCR18EZPF8202
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)82k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZPF8202
Related LinksMCR18E, MCR18EZPF8202 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZPF8202 Details Description
Related parts for MCR18EZPF8202
FIXED IND 47UH 420MA 620 MOHM datasheet.pdf
FUSEBLOCK 1POLE 14MMX51MM DNRAIL datasheet.pdf
RES SMD 6.98K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
FILTER SAW 1.7475GHZ W-CDMA III datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 47.5 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
FIXED IND 43NH 840MA 210 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
EF HINGE BAR 9EAPR160TL180O K datasheet.pdf
CAP FILM 20NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf