Rohm Semiconductor MCR18EZPJ150
MCR18EZPJ150 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZPJ150
Brief Description
RES SMD 15 OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZPJ150.pdf
Availability of MCR18EZPJ150
QUANTITY
MCR18EZPJ150 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZPJ150
Internal Part NumberEIS-MCR18EZPJ150
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZPJ150
Related LinksMCR18E, MCR18EZPJ150 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZPJ150 Details Description
Related parts for MCR18EZPJ150
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 28-SSOP datasheet.pdf
RES 127K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
BEZEL SOLID PLASTIC BLK 10/PACK datasheet.pdf
VARISTOR 387V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
RES SMD 0.15 OHM 1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 150PF 760VAC Y5T RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 27PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
HAN-YELLOCK 30 PROFILE SEAL datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.0X1.6MM 2.5V datasheet.pdf