Rohm Semiconductor MCR18EZPJ152
MCR18EZPJ152 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZPJ152
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.5K OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZPJ152.pdf
Availability of MCR18EZPJ152
QUANTITY
MCR18EZPJ152 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZPJ152
Internal Part NumberEIS-MCR18EZPJ152
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZPJ152
Related LinksMCR18E, MCR18EZPJ152 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZPJ152 Details Description
Related parts for MCR18EZPJ152
IC SYNC FIFO MEM 512X9 32-TQFP datasheet.pdf
SITE LICENSE PCI TARG 64B ECP2M datasheet.pdf
IC FPGA 562 I/O 1020BGA datasheet.pdf
RES 1.87K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
DCDC CONVERTER +/-12VOUT 1W datasheet.pdf
RES SMD 1.23KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100" datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.45A 4WLCSP datasheet.pdf
CONN HDR 9POS 2.5MM STR TIN datasheet.pdf