Rohm Semiconductor MCR25JZHF1100
MCR25JZHF1100 picture photo
Mfg. Part Number
MCR25JZHF1100
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 110 OHM 1% 1/4W 1210
Datasheet Download
MCR25JZHF1100.pdf
Availability of MCR25JZHF1100
QUANTITY
MCR25JZHF1100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR25JZHF1100
Internal Part NumberEIS-MCR25JZHF1100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)110
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR25JZHF1100
Related LinksMCR25J, MCR25JZHF1100 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR25JZHF1100 Details Description
Related parts for MCR25JZHF1100
TRANS PNP 60V 1A SOT23-3 datasheet.pdf
RES SMD 5.23KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS R/A 30GOLD T/H datasheet.pdf
LED 1" PMI BLUE DOME 48V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
RES 590 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 33.2K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 120 OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf