Rohm Semiconductor MCR25JZHF13R7
MCR25JZHF13R7 picture photo
Mfg. Part Number
MCR25JZHF13R7
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 13.7 OHM 1% 1/4W 1210
Datasheet Download
MCR25JZHF13R7.pdf
Availability of MCR25JZHF13R7
QUANTITY
MCR25JZHF13R7 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR25JZHF13R7
Internal Part NumberEIS-MCR25JZHF13R7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)13.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR25JZHF13R7
Related LinksMCR25J, MCR25JZHF13R7 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR25JZHF13R7 Details Description
Related parts for MCR25JZHF13R7
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 7.62MM datasheet.pdf
IC CABLE DRIVER DGTL ADJ 8-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 18NH 300MA 450 MOHM datasheet.pdf
IC MPU RESET CIRC 2.88V SOT23-3 datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS W/SKT JAM NUT datasheet.pdf
CLOTH GLASS SILICON TAPE 3/4" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
SEN SCR 600V .8A 500A TO92 datasheet.pdf
CONN HEADER STRT datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN datasheet.pdf
SP CAP, HX SERIES, 2VDC, 470UF datasheet.pdf