Rohm Semiconductor MCR25JZHF1543
MCR25JZHF1543 picture photo
Mfg. Part Number
MCR25JZHF1543
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 154K OHM 1% 1/4W 1210
Datasheet Download
MCR25JZHF1543.pdf
Availability of MCR25JZHF1543
QUANTITY
MCR25JZHF1543 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR25JZHF1543
Internal Part NumberEIS-MCR25JZHF1543
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)154k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR25JZHF1543
Related LinksMCR25J, MCR25JZHF1543 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR25JZHF1543 Details Description
Related parts for MCR25JZHF1543
CAP CER 10000PF 25V Y5V 0402 datasheet.pdf
RES SMD 107 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
DISPLAY SGL DIGIT 2.3" YLW-GRN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 0.12UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 22 OHM 9SIP datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 220MA 2.2 OHM datasheet.pdf
HAN-MAX PROTECTION COVER FOR PLU datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT datasheet.pdf
9V TO BARREL JACK ADAPTER datasheet.pdf