Rohm Semiconductor MCR25JZHF1621
MCR25JZHF1621 picture photo
Mfg. Part Number
MCR25JZHF1621
Brief Description
RES SMD 1.62K OHM 1% 1/4W 1210
Datasheet Download
MCR25JZHF1621.pdf
Availability of MCR25JZHF1621
QUANTITY
MCR25JZHF1621 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR25JZHF1621
Internal Part NumberEIS-MCR25JZHF1621
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.62k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR25JZHF1621
Related LinksMCR25J, MCR25JZHF1621 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR25JZHF1621 Details Description
Related parts for MCR25JZHF1621
TRIMMER 50K OHM 0.05W SMD datasheet.pdf
IDC CABLE - HKR10S/AE10M/HKR10S datasheet.pdf
FUSE 800A 600V T-LAG CLASS L datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 600W datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS STR DUAL .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156" datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CONN FEMALE M12 datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 16POS 0.50MM R/A datasheet.pdf