Rohm Semiconductor MCR25JZHF3743
MCR25JZHF3743 picture photo
Mfg. Part Number
MCR25JZHF3743
Brief Description
RES SMD 374K OHM 1% 1/4W 1210
Datasheet Download
MCR25JZHF3743.pdf
Availability of MCR25JZHF3743
QUANTITY
MCR25JZHF3743 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR25JZHF3743
Internal Part NumberEIS-MCR25JZHF3743
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)374k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR25JZHF3743
Related LinksMCR25J, MCR25JZHF3743 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR25JZHF3743 Details Description
Related parts for MCR25JZHF3743
IC VOICE REC/PL 180SEC IN 28SOIC datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 22.1K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.3V 0.15A 5SON datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 8A 125VAC 86VDC SMD datasheet.pdf
RES SMD 53.6K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES 205 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf