Rohm Semiconductor MCR25JZHF5232
MCR25JZHF5232 picture photo
Mfg. Part Number
MCR25JZHF5232
Brief Description
RES SMD 52.3K OHM 1% 1/4W 1210
Datasheet Download
MCR25JZHF5232.pdf
Availability of MCR25JZHF5232
QUANTITY
MCR25JZHF5232 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR25JZHF5232
Internal Part NumberEIS-MCR25JZHF5232
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)52.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR25JZHF5232
Related LinksMCR25J, MCR25JZHF5232 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR25JZHF5232 Details Description
Related parts for MCR25JZHF5232
TRANS NPN 50V 0.15A SOT-346 datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 1W DO41 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS STACKNG 15GOLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS R/A 7.62MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 18K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 161.1328MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC PCI SW 32LANE 24PORT 484BGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf