Rohm Semiconductor MCR25JZHF82R5
MCR25JZHF82R5 picture photo
Mfg. Part Number
MCR25JZHF82R5
Brief Description
RES SMD 82.5 OHM 1% 1/4W 1210
Datasheet Download
MCR25JZHF82R5.pdf
Availability of MCR25JZHF82R5
QUANTITY
MCR25JZHF82R5 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR25JZHF82R5
Internal Part NumberEIS-MCR25JZHF82R5
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)82.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR25JZHF82R5
Related LinksMCR25J, MCR25JZHF82R5 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR25JZHF82R5 Details Description
Related parts for MCR25JZHF82R5
RELAY GEN PURPOSE DPDT 20A 120V datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 214VWM 344VC DO204AC datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
CABLE STR MALE-STR MALE 4POS 2M datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Crystal 40.0000MHz 20ppm 18pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf