Vishay/Dale RWR80S2R21FSS73
RWR80S2R21FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S2R21FSS73
Brief Description
RES 2.21 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S2R21FSS73.pdf
Availability of RWR80S2R21FSS73
QUANTITY
RWR80S2R21FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S2R21FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR80S2R21FSS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.21
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S2R21FSS73
Related LinksRWR80S2, RWR80S2R21FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S2R21FSS73 Details Description
Related parts for RWR80S2R21FSS73
FIXED IND 33NH 420MA 230 MOHM datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 1.5A TO220-3 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 43POS WALL MT PINS datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 60V 8A 8-SOIC datasheet.pdf
OSC XO 66.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
TRANS PNP DARL 80V 12A TO220 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
4.25G DWDM TOSA 80KM datasheet.pdf
RES SMD 2M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf