Vishay/Dale RNC55H5112FSRE6
RNC55H5112FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H5112FSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 51.1K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H5112FSRE6.pdf
Availability of RNC55H5112FSRE6
QUANTITY
RNC55H5112FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H5112FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H5112FSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)51.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H5112FSRE6
Related LinksRNC55H5, RNC55H5112FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H5112FSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H5112FSRE6
RES SMD 750 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Receptacle 118 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 24V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
RES 162 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
INSULATION PUNCH (I2 DIE) datasheet.pdf
RES 1.37K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES SMD 42.2K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf