Rohm Semiconductor MCR25JZHF9531
MCR25JZHF9531 picture photo
Mfg. Part Number
MCR25JZHF9531
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 9.53K OHM 1% 1/4W 1210
Datasheet Download
MCR25JZHF9531.pdf
Availability of MCR25JZHF9531
QUANTITY
MCR25JZHF9531 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR25JZHF9531
Internal Part NumberEIS-MCR25JZHF9531
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)9.53k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR25JZHF9531
Related LinksMCR25J, MCR25JZHF9531 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR25JZHF9531 Details Description
Related parts for MCR25JZHF9531
CAP FILM 1UF 10% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 16K OHM 5% 2/3W 1206 datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 150MHZ 165CABGA datasheet.pdf
RES NETWORK 5 RES MULT OHM 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
IC DAC 14BIT I2C/SRL 16-TSSOP datasheet.pdf
RES 14.7 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 105K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.75K OHM 1% 1/32W 01005 datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
CMOS +-5 V/ +5V 4 OHM DUAL SPST SWITCHES IC datasheet.pdf