Rohm Semiconductor MCR25JZHFL1R80
MCR25JZHFL1R80 picture photo
Mfg. Part Number
MCR25JZHFL1R80
Brief Description
RES SMD 1.8 OHM 1% 1/2W 1210
Datasheet Download
MCR25JZHFL1R80.pdf
Availability of MCR25JZHFL1R80
QUANTITY
MCR25JZHFL1R80 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR25JZHFL1R80
Internal Part NumberEIS-MCR25JZHFL1R80
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.8
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR25JZHFL1R80
Related LinksMCR25JZ, MCR25JZHFL1R80 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR25JZHFL1R80 Details Description
Related parts for MCR25JZHFL1R80
Connector Receptacle 9 Position 0.100" (2.54mm) Tin-Lead Through Hole datasheet.pdf
IC MONITOR H/W 48-LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-18 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 44.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 4POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf