Rohm Semiconductor MCR25JZHFL2R74
MCR25JZHFL2R74 picture photo
Mfg. Part Number
MCR25JZHFL2R74
Brief Description
RES SMD 2.74 OHM 1% 1/2W 1210
Datasheet Download
MCR25JZHFL2R74.pdf
Availability of MCR25JZHFL2R74
QUANTITY
MCR25JZHFL2R74 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR25JZHFL2R74
Internal Part NumberEIS-MCR25JZHFL2R74
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.74
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR25JZHFL2R74
Related LinksMCR25JZ, MCR25JZHFL2R74 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR25JZHFL2R74 Details Description
Related parts for MCR25JZHFL2R74
RES SMD 143 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 9.6MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
RES 850 OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf
IC LED DRIVER datasheet.pdf
TXRX DWDM EML 100GHZ C-BAND XFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
TOOL CRIMP HEAD datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
IC REG BOOST PROG 2.475A 16CSP datasheet.pdf