Rohm Semiconductor MCR25JZHFLR160
MCR25JZHFLR160 picture photo
Mfg. Part Number
MCR25JZHFLR160
Brief Description
RES SMD 0.16 OHM 1% 1/2W 1210
Datasheet Download
MCR25JZHFLR160.pdf
Availability of MCR25JZHFLR160
QUANTITY
MCR25JZHFLR160 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR25JZHFLR160
Internal Part NumberEIS-MCR25JZHFLR160
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.16
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR25JZHFLR160
Related LinksMCR25JZ, MCR25JZHFLR160 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR25JZHFLR160 Details Description
Related parts for MCR25JZHFLR160
VARISTOR 135V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator I2C Dimming 2.15A (Flash) Camera Flash, Lighting datasheet.pdf
CONN N JACK STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
RES 24K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.13K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-15V 500MA 15W datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 400MA 610 MOHM datasheet.pdf
IC VOICE ECHO CANCEL 208LBGA datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 500MW SOD123 datasheet.pdf